13 kw. 2012 Jak wykonać dobre zdjęcia ślubne?
fotografia ślubna

fotografia ślubna

Fotografia to hobby wielu ludzi niezależnie od wieku. Niektórzy widzą w niej możliwość realizacji swoich ukrytych pragnień, inni czują się spełnieni utrwalając ludzkie emocje czy obrazki z życia codziennego ludzi bądź przyrody. Od zawsze największe wyzwanie stanowiła jednak fotografia ślubna, która rządzi się swoimi (wymagającymi regułami). Każdy miłośnik fotografii, który chce zająć się realizacją zleceń na zdjęcia ślubne powinien się do tego odpowiednio przygotować. Tego rodzaju przygotowania wymagają czasu i wiele poświęcenia ponieważ trzeba się nauczyć robić naprawdę dobre ujęcia w każdych warunkach. Nieważne czy świeci słońce, jest trzaskający mróz, leje deszcz czy pada bardzo gęsty śnieg. Ślub to tylko jeden dzień w ciągu całego życia Pary Młodej ? te chwile muszą być naprawdę pięknie ujęte niezależnie od panujących warunków.   A poniżej kilka złotych rad odnośnie jakie warunki powinien spełniać fotograf, aby wykonywać naprawdę dobre zdjęcia ślubne:

  • umiejętność empatii ? tylko fotografia ślubna wykonana przez człowieka potrafiącego czuć jak uczestnicy ślubu odda ich emocje i uczucia; bez tej umiejętności fotograf nie stworzy nic nowego co by zachwycało ? a przecież fotografia to sztuka,
  • dostosowanie do warunków (nie tylko pogodowych) ? prawdziwy artysta fotograf nie tylko będzie potrafił zrobić ciekawe ujęcia w deszczu czy skwarnym słońcu, ale sprawi, że oglądający zdjęcia ślubne będzie widział niezwykły urok danej pogody (choćby była najbrzydsza) wpływającej pozytywnie na całokształt ślubu,
  • znajomość licznych technik fotografowania ? każdy fotograf ślubny powinien doskonale znać praktycznie wszystkie techniki fotografowania (ujęcia w ruchu, makrofotografia i wiele innych) ponieważ album ślubny stworzony przy użyciu tak zróżnicowanych zdjęć będzie najlepiej opowiadał historię dwojga zakochanych w ich szczególnym dniu.

Jeśli fotograf będzie umiał połączyć ze sobą wszystkie te umiejętności to efekt jego pracy z całą pewnością będzie doceniony i chętnie oglądany przez wielu ludzi, a szczególnie świeżo upieczonych małżonków. Nie wszystkiego da się nauczyć, ale posiadając pewne cechy warto nad nimi pracować doskonaląc warsztat artystyczny. Jak widać fotografia ślubna to zajęcie tylko dla profesjonalnych i doświadczonych fotografów.

Na koniec chciałbym polecić bardzo dobą książkę – „Ślub w obiektywie. Zatrzymaj w kadrze ten wyjątkowy dzień”


Comments are closed.