21 lip 2017 Fotografia dla początkujących
 |  Kategoria: Bez kategorii

Od czego zacząć naukę fotografii? Na pewno od obserwacji. Warto podpatrzeć, na czym dokładnie polega to zajęcie. Może być ono naszym hobby lub przekształcić się w biznes. Wszystko zależy od tego, jak bardzo przypadnie nam do gustu robienie zdjęć, ich obróbka oraz współpraca z naszymi obiektami.

Fotografia jest dziedzina, która przeżywa swoje odrodzenie. Każdy z nas doskonale pamięta, jak kilkadziesiąt lat temu wykonywano zdjęcia. Teraz wszystko wygląda inaczej. To co kiedyś było podstawą, czyli sztywne i nieruchome patrzenie w obiektyw dziś jest uważane za podstawowy błąd. Największym zainteresowaniem cieszą się zdjęcia spontaniczne, nieustawiane. Najważniejsze jest uchwycenie chwili. Każdy z nas chciałby być na takich fotografiach albo nauczyć się je robić. Gdy zdecydujemy się na tę drugą opcję pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

  1. Musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Nie musi być to aparat z najwyższej półki, ale dobrze, gdyby był średniej klasy i miał jak największy rozmiar pikseli oraz matrycy. Gwarantuje to lepszą jakość zdjęć i większą światłoczułość aparatu. Drugą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy jego wyborze jest odpowiednich rozmiarów zoom. Da nam to możliwość robienia dobrych zdjęć w każdych warunkach, zwłaszcza w podróży. Jeśli jednak zależy nam na bardzo dobrej jakości sprzęcie a jednocześnie na niskiej cenie zainwestujmy w sprzęt używany.
  2. Nauka. Fotografii podobnie jak wielu innych umiejętności można się nauczyć. Bez tego ani rusz. Jeśli nie poznamy podstawowych zasad robienia zdjęć, nigdy nie dorównamy najlepszym. Nie ma konieczności poznawania od podstaw historii fotografii. Można natomiast zainwestować w książkę o jej podstawach i tajnikach. Ważne, aby nie była to stara publikacja. Inna opcją jest zapisanie się na kurs lub warsztaty. Możemy również poszukać informacji na ten temat w Internecie. To jednak najcięższy sposób na zebranie odpowiedniej jakości informacji,  ponieważ nauka fotografii to w dużej mierze praktyka a nie teoria. Zazwyczaj, w momencie, gdy już zwiększymy swoja wiedzę na temat fotografowania zaczynami krytycznym okiem patrzeć na wiele zdjęć, nawet tych które do tej pory sami wykonywaliśmy i do tej pory wydawały się idealne.
  3. Poznaj swój aparat. Jeśli już go posiadasz, dokładnie przeczytaj instrukcję i wypróbuj jego możliwości. Nie warto myśleć, że sami sobie poradzimy, bo w ten sposób możemy nie wykorzystać całego dobrodziejstwa, jakie daje nam technika i które trzymamy we własnych dłoniach. Czytanie instrukcji jest ważne zwłaszcza przed pierwszym użyciem aparatu, ponieważ tylko w ten sposób odpowiednio ustawimy parametry i będziemy potrafili dostosowywać tryb do zmieniających się warunków otoczenia oraz rodzaju obiektów.
  4. Często używaj aparatu. Warto zaprzyjaźnić się ze swoim aparatem, bo tylko praktyka czyni mistrza. Jeśli nie będziesz go miał przy sobie, nie raz pomyślisz „dlaczego nie wziąłem aparatu” i okazja do zrobienia wspaniałego zdjęcia odejdzie w zapomnienie. Mały model w tym przypadku okaże się odpowiedniejszy niż duże profesjonalne aparaty. Być może nie wykona tak idealnego zdjęcia, ale uda nam się go schować w kieszeni będziemy mieli możliwość je w ogóle wykonać. Im częściej będziemy korzystali z aparatu, tym szybciej nauczymy się z go obsługiwać  i sprawnie przełączać poszczególne tryby.

Praktyka czyni mistrza. Osoby często korzystające z aparatu dużo szybciej uczą się wykonywać jedyne w swoim rodzaju zdjęcia. Z kolei pozostawianie sprzętu na wielkie okazje nie uczyni z nikogo mistrza fotografii. Nawet przeczytanie instrukcji, ukończenie szkolenia nie dadzą efektów, jeśli aparat będzie leżał na półce.

Comments are closed.