19 lip 2017 Jak znaleźć dobrego fotografa na ślub i sesję plenerową
 |  Kategoria: Fotografia ślubna

Fotograf ślubny, to osoba, która odpowiedzialna jest za najpiękniejsze i wiecznie żywe pamiątki z najważniejszego dnia w życiu młodej pary. Należy dobrze poszukać i zastanowić się przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jest to usługa, której jakość zależy od kompetencji i zaangażowania fotografa. Musimy mu ufać i nie mieć wątpliwości przed podjęciem decyzji.  

Od czego zacząć poszukiwania

Wiele zależy od miejsca, w którym chcemy zorganizować ślub i wesele. Warto zastanowić się, czy z usług dobrego fotografa nie korzystali nasi znajomi. Można zapytać fotografia ślubna śląsk kogo polecacie. Jeśli to nie pomoże, należy zacząć szukać w Internecie. Na stronach internetowych fotografów możemy znaleźć ich portfolio. Ważne, aby był to fotograf specjalizujący sie w fotografii ślubnej. Ta branża ma wiele cech i związanych z nimi trudności, z którymi poradzi sobie tylko osoba z doświadczeniem. Fotografowie często realizują zlecania na terenie całej Polski, niemniej przyjazd i nocleg fotografa wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Spotkajcie się w cztery oczy

Kiedy już z bogatej oferty wybierzemy kilku fotografów, warto sie z nimi spotkać. Podczas rozmowy, zorientujemy się, czy współpraca będzie się dobrze układała. Czy jest to człowiek, któremu warto zaufać i taki, który uwzględni nasze oczekiwania podczas realizacji zlecenia.

Na stronach fotografów, takich jak lasonfotografia.pl możemy obejrzeć fotografie ślubne i zobaczyć jaki styl ma fotograf. Podczas rozmowy dowiemy się więcej o ofercie. W grę wchodzą takie kwestie jaki ilość zdjęć w pakiecie, cena i sesja plenerowa. Czasem jest częścią pakietu, a czasem wykupujemy ją osobno. Fotografowie mogą także wywołać nam część zdjęć, albo przekazać wszystkie na nośniku w formie cyfrowej. Ważną kwestią jest też obróbka zdjęć, uwzględniająca poprawą kontrastu, jasności i kadrowanie.

Bardzo istotne jest także to, jak dogadujemy się z fotografem oraz fakt czy wydaje się nam godny zaufania. Może się zdarzyć, że nie będą podobać nam się jego pomysły i uwagi. Warto negocjować i zobaczyć, czy pójdzie nam na rękę. Jeśli mamy do czynienia z doświadczonym fotografem, warto wysłuchać jego uwag i zaufać mu, szczególnie jeśli zdjęcia, które ma w portfolio są dobre. Ważne punkty należy ustalić wcześniej, podczas ceremonii i wesela nie będzie na to czasu.

Umowa jest ważna

Istotną kwestią jest także umowa z fotografem. Przed podpisaniem należy koniecznie ją przeczytać. Umowa chroni zarówno nas – zamawiających, jak i fotografa – usługodawcę. Niestety, zdarza się, że w umowach znajdują się niekorzystne zapisy. Takie jak nie branie na siebie odpowiedzialności za jakość zdjęć lub leżąca po naszej stronie odpowiedzialność za sprzęt fotografa i ewentualne zniszczenia. Jeśli sie znajdą, negocjujmy, aby ich nie było, albo poszukajmy innego fotografa. Nie chcemy przez całe wesele martwić się o to, czy ktoś nie potrąci drogiego obiektywu, a fotograf nie obciąży nas kosztami.

Warto aby w umowie został podany czas, w jakim otrzymamy gotowe zdjęcia ślubne. Powinna znaleźć się tam także informacja o tym czy zgadzamy się na publikację naszych zdjęć na stronie fotografa. Czas realizacji jest istotny szczególnie, kiedy wesele jest w pełni sezonu. Fotograf potrzebuje czasu na przygotowanie i obróbkę zdjęć, jednak czas ten nie powinien być przesadnie długi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Kwestia, na które także należy zwrócić uwagę to taka, czy fotograf ma ukończony kurs fotografii kościelnej. Często jest to wymagane przez proboszcza, przy wykonywaniu zdjęć przy ceremoniach kościelnych. Taki kurs uczy także fotografa, jak poruszać się po kościele, nie przeszkadzając. W trakcie ceremonii ważne chwile są niepowtarzalne i jeśli nie uda się ich sfotografować, nie będzie dubli.

Fotografowie często udzielają młodym parom cennych wskazówek, dotyczących kwestii na które nie zwracamy uwagi, a które widać na zdjęciu. Niemniej, fotograf nie powinien narzucać zbyt nachalnie swojej wizji. Fotografie ze ślubu powinny być dostosowane do życzeń młodej pary. Ważny jest styl i kunszt fotografa, który potrafi uchwycić decydujące momenty, emocje i uczucia malujące sie na twarzach. Tak, aby oglądając fotografie móc wrócić do tego pięknego dnia i wspominać je z uśmiechem.

Comments are closed.