08 sty 2011 Fotografia czarno-biała

Fotografia czarno-biała czy też może monochromatyczna jest świadomie wybieraną dziedziną fotografii przez wielu doskonałych fotografów na całym świecie.

Jeszcze nie tak dawno nie było innego wyboru ponieważ nie były dostępne inne klisze i nie było możliwości wykonywania zdjęć kolorowych techniką cyfrową, ale to były inne czasy. Teraz na wykonywanie zdjęć tą techniką decydują się tylko najlepiej rozumiejący istotę fotografii artystycznej twórcy. Znacząco to podnosi jej rangę i wpływa na to, że fotografia czarno-biała kojarzy się z profesjonalnymi zdjęciami.

Mimo że współczesne cyfrowe aparaty fotograficzne wraz z dołączonym do nich oprogramowaniem posiadają możliwość wykonywania zdjęć czarno-białych to jednak wiele jest osób, które wolą wykonywać takie fotografie aparatami analogowymi twierdząc, że w ten sposób mają większy wpływ na efekt końcowy (podczas własnoręcznego wywoływania w ciemni) co niekoniecznie jest zgodne z prawdą jednak w ten sposób lepiej im się pracuje.

Jakie zatem są powody, dla których profesjonalni fotograficy decydują się na korzystanie właśnie z tej techniki wykonywania zdjęć?

Wszyscy oni zgodnie twierdzą, że kolory występujące na zdjęciach powodują rozproszenie oglądającego na wielu elementach. Nie pozwala to na właściwy odbiór przekazu, który chce umieścić na nich fotograf. Natomiast pokazanie obiektu lub pejzażu w czerni, bieli oraz odcieniach szarości pozwala na odkrycie tego co jest najbardziej istotne dla wykonującego zdjęcie.

Podsumowując ? lepszy (bardziej konkretny) przekaz mają zdjęcia wykonane techniką czarno-białą ponieważ nie pozwalają one na rozproszenie widza kolorami.

Czy wykonie zdjęcia czarno-białego to tylko ustawienie aparatu i pstryknięcie?

Nie, ponieważ kolejnym etapem jest odpowiednia obróbka tego zdjęcia w profesjonalnym programie, który umożliwia fotografowi odpowiednie wypełnienie szarościami zdjęcia w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt. To samo zdjęcie może wyglądać różnie w zależności od tego jak nasączy się światłem poszczególne elementy. Jako przykład można podać ślimaka umieszczonego na środku stołu. Jeden fotograf może w ten sposób przygotować zdjęcie, że będzie on niezwykle ciemnym elementem na tle jasnego (niemal białego) stołu, a inny może chcieć uzyskać inny efekt – skorupa oraz śluz ślimaka jasno połyskujące na ciemnym i ponurym blacie stołu.

Jak więc widać z powyższego przykładu zdjęcie czarno-białe może w najlepszy sposób odwzorować emocje z jakimi było wykonywane zdjęcie. Dlatego też technika ta ma tak wielkie znacznie we współczesnej fotografii.

Comments are closed.