Jest to technika wykonywania zdjęć za pomocą aparatu bez obiektywu ciesząca się wielką popularnością wśród fotografów lubiących eksperymentować. Zdjęcia robi się najczęściej ręcznie wykonanymi aparatami, które mimo prostoty budowy gwarantują niemal nieograniczoną głębię ostrości.
Budowa takiego aparatu jest niezwykle prosta dlatego właśnie jest możliwość, aby praktycznie wszyscy mogli przygotować sobie odpowiedni sprzęt. Jedyną inwestycją, którą każdy będzie musiał wykonać to przygotowanie profesjonalnej ciemni, która pozwoli na zakładanie oraz obróbkę materiału światłoczułego, na którym będą uwieczniane obrazy.
W jaki sposób kamera otworkowa wykonuje zdjęcie?
Aparat otworkowy to najczęściej różnych rozmiarów pudełko z maleńkim otworkiem na jednej ściance. Na przeciwległej ściance jest umieszczony materiał światłoczuły (negatyw lub pozytyw), na którym jest uwieczniany w momencie wpuszczenia światła przez otwór obraz będący zdjęciem gotowym lub do wywołania.
Jak przygotować aparat do wykonania zdjęcia?
Należy umieścić w nim materiał światłoczuły. Można to wykonać jedynie w ciemni ponieważ wcześniejsze naświetlenie negatywu lub pozytywu spowoduje, że nie będzie on mógł spełnić swojej funkcji. W następnej kolejności należy zakleić otworek tak aby nawet najmniejsza ilość światła nie dotarła do wnętrza aparatu.
Od czego zależne są efekty uzyskane na zdjęciu?
Powiększenie obrazu – jest zależne od odległości materiału światłoczułego od otworku. Im jest ona większa tym większe jest przybliżenie, jednak należy pamiętać o tym, że im odległość ta jest większa tym jasność jest mniejsza.
Jasność ? im większy czas naświetlania tym większa jest jasność obrazu. Dlatego wykonując zdjęcie kamerą otworkową potrzeby jest statyw, który nie będzie powodował efektu rozmycia.
Ruch na zdjęciu ? im dłużej będzie się naświetlało materiał światłoczuły (czyli im dłużej otworek pozostanie niezamknięty) tym więcej będzie się mogło na nim dziać. Pozwala to na uzyskanie niesamowitych efektów poprzez uwiecznienie ruchu na obrazie (na przykład przemieszczające się osoby).
Efekt wybrzuszenia/wklęśnięcia ? można go uzyskać poprzez umieszczenie materiału światłoczułego nie na płaszczyźnie, ale na wybrzuszeniu lub wklęśnięciu. Można w ten sposób uzyskać ciekawie zniekształcone obrazy.
Jak więc widać z powyższego opisu fotografia otworkowa jest niesamowicie ciekawą techniką wykonywania zdjęć pozwalającą na bardzo dużo możliwości ingerowania w efekt końcowy jakim jest zdjęcie. Dla wielu ludzi jest to tak fascynująca gałąź fotografii, że skupiają się tylko na niej.
Komentarze