Makrofotografia jest techniką, która pozwala fotografowi przedstawić najmniejsze detale naszego otoczenia (często niezauważane przez nas), które w jakiś sposób go zachwyciły. Jest to wyraz artystycznego określenia piękna detali przez konkretnego fotografa. Prawda jest taka, że większość ludzi nie ma pojęcia o tym rodzaju fotografii (ani fotografii w ogóle) dlatego każde zdjęcie wykonane tą techniką będzie zachwycało. Jest jednak na szczęście pewna grupa znawców, którzy potrafią określić czy dane zdjęcie jest faktycznie artystycznym czy tylko nieudolną próbą wykonania takiego zdjęcia. Aby fotografia makro była wykonana profesjonalnie niezbędne jest zadbanie o kilka niezwykle ważnych elementów, których opis znajduje się poniżej. Wybór obiektu do sfotografowania.Jest to indywidualny wybór osoby wykonującej daną fotografię. Przeważnie są to bardzo drobne elementy, które posiadają dla fotografującego wielką wartość estetyczną. Źle dobrany obiekt może spowodować, że wykonane z wielkim wysiłkiem zdjęcie nie będzie w ogóle atrakcyjne. Najchętniej wybierane obiekty do wykonywania fotografii makro to:
- przyroda – a konkretnie jej najmniejsze i najdoskonalsze formy takie jak na przykład kwiaty, owady, pająki, roztocza, rosa oraz wiele innych,
- eksponaty muzealne ? różnego rodzaju drobiazgi będące pozostałościami po naszych przodkach, które zostały odnalezione przez ekipy archeologów (na miejscu wykopalisk również powinien się znajdować fotograf znający technikę makrofotografii, który wykona zdjęcia wszystkich wykopanych przedmiotów,
- obrączki ślubne ? wśród zdjęć ślubnych zawsze znajduje się chociaż jedno zdjęcie makro przedstawiające obrączki przed założeniem ich przez Parę Młodą na palce.
Warunki towarzyszące wykonywaniu fotografii makro.Każdy profesjonalny fotograf wykonując zdjęcie musi zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:
- oświetlenie przedmiotu i jego tła ? musi ono być dobrane w ten sposób, żeby oba te elementy były dobrze widoczne na zdjęciu (chyba, że inne jest zamierzenie fotografującego), odpowiednie światło pozwala również wydobyć właściwe barwy z obiektów,
- wiatr lub przeciąg ? najdrobniejszy ruch powietrza może spowodować również ruch obiektów fotografowanych co ma wpływ na całe zdjęcie ponieważ makrofotografie są wykonywane w bardzo dużym zbliżeniu, w którym najmniejszy ruch udaremnia wykonanie zdjęcia,
- zabrudzenia powierzchni ? należy je usunąć ponieważ będą doskonale widoczne na fotografii.
Sprzęt do wykonania makrofotografii. Sam aparat nie ma wielkiego znaczenia jedynym warunkiem, który musi spełniać to możliwość podłączenia do niego właściwego profesjonalnego obiektywu, który jest zarazem najważniejszym elementem sprzętu niezbędnego do wykonywania makrofotografii. Obiektyw musi się charakteryzować przede wszystkim dużą skalą odwzorowania. W uproszczeniu oznacza to, że element fotografowany musi być odwzorowany na fotografii w skali 1:1 1:2 1:3 lub 1:4. Czyli po prostu jak największy.
Im lepszy obiektyw tym większa jest odległość, z której można wykonać fotografię o jak największej skali odwzorowania. Ma to szczególne znaczenie podczas fotografowania ruchliwych owadów, które można po prostu spłoszyć zbyt blisko umieszczonym obiektywem. Obiektywy dedykowane specjalnie do wykonywania ego rodzaju fotografii są przeważnie stałoogniskowe co pozwala na uzyskanie dużo lepszej jakości optycznej fotografowanych obiektów ponieważ stosowanie jakichkolwiek zoomów wpływa na pogorszenie tej jakości.
Makrofotografia to zajęcie tylko dla najbardziej profesjonalnych fotografów wymagające manualnego wykonania wszystkich ustawień indywidualnie dla każdego zdjęcia. Jednak dobrze zrobione zdjęcie pozwala na ukazanie elementów piękna niewidocznych na co dzień dla ludzkiego oka.
Na koniec chciałbym polecić 2 książki które pozwolą jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę na temat makrofotografii.
1) „Ujęcia z bliska. Kreatywna fotografia”
Komentarze